Dünyadaki Müslümanların Yaşam Koşulları – Çin

Hong Kong’taki beş önemli camiden ikincisidir. Cami 3500 kişilik kapasiteye sahiptir.İlk olarak 1896’da şimdiki Kawloon Karakolunun olduğu yerde kuruldu. Başlarda İngiliz ordusundaki Müslüman olan Hint birliklere hizmet vermek amaçlı Whitfield Kışlası yakınlarında kurulmuştur.

1970’lerin sonunda Raylı Toplu Taşıma yolu inşaatı esnasında oluşan yapısal zararlar nedeniyle alınan tazminat ve Müslümanların bağışlarıyla 11 Mayıs 1984’te Tsim Shau Tsui’de tekrar inşa edildi.

Şu anda camii başta Güney Asya kökenli Müslümanlara hizmet vermektedir.Birçok  etnik gruptan insan Chung Ching Malikanesi yakınlarındaki Cami alanında yaşıyor.Bu Hong Kong’ta yaşayan ve Çinli olmayan diğer Müslümanların kültürel yaşamında önemli rol oynuyor.

IM Kadri tarafından inşa edilen Cami, Hong Kong ‘taki Müslüman halkın özgün kimliğini temsil ediyor.Özenle dekore edilmiş olan Cami, yakınlarındaki ticari binaların modern mimari yapılarından farklı olarak seçkinliğini ortaya koyar.

Çin : Kowloon Camii

Üç dua salonu ve bir toplantı salonunun yanı sıra bir sağlık kliniği ve bir kütüphane bulunmaktadır.

Baş İmam Hong Kong Müftüsü Muhammed Arshad 2001’den beri Cami’de görev yapmaktadır. İmam aynı zamanda Cami’de Arapça dersleri vermektedir. Cuma Vaazları Urduca, İngilizce ve Arapça verilmektedir.

Hong Kong genelinde yedi büyük İslam Merkezinde 1500 kız ve erkek öğrenciye okul sonrası Kur’an eğitimi verilmektedir. Kawloon Camii de bunlardan biridir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here