Hindistan’da bir Hindu kültür kurumunun başında bulunan Togadia’nın Müslümanlara yönelik öfke dolu açıklamalarda bulunduğu ileri sürüldü.

Hindistan’da bir kültür kurumunun başında bulunan Hindu lider Pravin Togadia’nın ülkedeki Müslümanlara yönelik açıklamalarda bulunduğu iddiası tartışma yarattı.

Vishwa Hindu Parishad kurumunun başkanı, sağ görüşlü Pravin Togadia’nın, Gujarat eyaletindeki Bhavnagar’da düzenlenen bir toplantıda Müslümanlara yönelik öfke dolu açıklamalar yaptığı ileri sürüldü.

Pravin Togadia’nın toplantıda, “Hinduların çoğunlukta olduğu bölgelerde Müslümanların mülk edinmesine nasıl engel olunacağına ilişkin tavsiyelerde bulunduğu” ve “Müslümanlara karşı kanunları kendi ellerine almaları” gerektiğini söylediği belirtildi.

Togadia ise böyle bir konuşma yapmadığını iddia etti ancak “meselenin kapı dışarı edilen Müslümanlar değil, onlar tarafından evlerinden kovulan Hindular olduğunu” söyledi.

İddialar üzerine, iktidardaki Kongre Partisi ile diğer partilerin temsilcileri, Togadia’nın tutumuna tepki gösterdi.

Kongre Partili Bakan Kapil Sibal, “her zaman düşmanlık yaymakla” suçladığı Togadia’nın “Ülkenin bütünlüğü ve birliğine inanmayan insanlardan olduğunu” belirtti.

Bazı akademisyenler de Hindu liderin tutumunun “son derece provokatif” olduğu değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here