Suriye’de Esed rejimi güçlerinin muhasara altına aldığı bölgelerde yaşanan açlık ve sefalet nedeniyle insanların kedi yemesi bile uluslararası camiayı harekete geçirmeyince İHH İnsani Yardım Vakfı konuya dikkat çekmek amacıyla sosyal medyada bir kampanya başlattı.

insanlik_oldu_kediler_olmesin13837635870_h1092375

İHH’nın kampanyasında kullanılan #KedilerÖlmesin etiketi 17:30 itibariyle TT (Trending Topics) listesine girdi ve 1. sıraya kadar yükseldi. Kısa sürede onbinlerce takipçi ise RT (retweet) yaparak kampanyayı destekledi.

İHH’dan yapılan açıklamada Suriye‘de insani kriz artık dayanılmaz boyutlara ulaştığı belirtilerek, “Şartların iyice zorlaştığı Suriye’de insanlar artık kedi ve köpekleri yemek zorunda kalıyor. Hemen harekete geçilmezse gıda yetersizliğinin yarattığı büyük facia insanlık tarihinin utanç verici sayfalarına kaydedilecek” denildi.

Her gün çeşitli bölgelerden gelen çocuk ölüm haberleri, muhasara altındaki bölgelerde açlıktan ölmemek için kedi köpek yemekten bıkmış insanların feryatları ve bunlara karşı dünya kamuoyunun sessizliğinin artık tahammül sınırlarını aşmış durumda olduğu kaydedilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Rejim güçleri tarafından kuşatılan Şam’ın Beyt Sahim köyünde yaşayan bir kadın videoya kaydedilmiş konuşmasında”Bizi insan olarak görmüyorsanız, hayvan olarak görün ve bari bize hayvanlara verdiğiniz değeri verin. Anladık ki insani yardım kuruluşları bizi görmüyor, o halde bize hayvan hakları örgütleri yardım etsin” diye feryat ediyor.

Aynı görüntünün devamında bu içler acısı durumu şöyle tarif ediyor:

“Burada bir yıldan bu yana elektrik yok. Sadece insani yardım yolu istiyoruz. Bir kaç gün önce bir kadın hastalandı o kadını bir kafir görse kalbinde şerliği gider. Kadını nereye götüreceğiz? Hastaneler yok, ilaç yok. Bir çocuk var ağzında iltihap var, ona ne yapabiliriz? Hiç bir şey yiyemiyor bizler ona ne yapabiliriz. Bu hasta insanlar nereye gidecek?

Bizler son nefesimize kadar sabır edeceğiz. Vallahi ölürsek bile evlerimizde hiç çıkmayacağız. Çocuklarımız şehid düştü ve hala şehid düşmesine rağmen biz buradan çıkmayacağız. Allah bize sabrı ile güç veriyor.”

İnsanlık haysiyeti adına bu faciaya dur demek için, yeniden bir yardım seferberliğine ihtiyaç olduğuna dikkat çekilen açıklamada “Onlarca defa gündeme gelmesine rağmen insanlığın bu çığlığını duymayan dünya kamuoyu belki bu sefer hayvanlar için harekete geçer. Barikediler ölmesin. (!)” ifadeleri kullanıldı.

setjpg_h331

 

Kaynak: Haber7

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here