Kırım Parlamentosu, 16 Mart’ta yapılması planlanan Ukrayna’dan ayrılma referandumunu beklemeden bağımsızlığını ilan etti.

Ukrayna Parlamentosu’ndan bugün yapılan açıklamada ise Çarşamba’ya (yarına) kadar 16 mart referandumu ertelenmezse Kırım Meclisi’nin dağıtılacağını duyurdu.

Ezici çoğunluğu Rus kökenli milletvekillerinden oluşan parlamentodaki oylamaya katılan 81 vekilden 78’i Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin ve Kırım’a bağlı Sivastopol kentinin bağımsızlık ilanına onay verdi.

 

UKRAYNA PARLAMENTOSU UYARMIŞTI
Kırım parlamentosunun, meşruiyeti hali hazırda sorgulanan 16 Mart referandumunu dahi beklemeden aldığı bağımsızlık kararının özellikle Batı dünyasında tepkilere neden olması bekleniyor.

Ukraine1964133

 

UKRAYNA’DAN GARANTÖR ÜLKELERE ÇAĞRI
Ukrayna Parlamentosu, ülkenin toprak bütünlüğü ve güvenliğinin garantör ülkelerini harekete geçmeye çağırdı. Ukrayna Parlamentosunun bugünkü oturumunda kabul edilen, “Ukrayna Verhonva Radası’nın garantör ülkelere bildirisi” için, oturuma katılan 322 milletvekilinin 263’ü “evet” oyu kullanırken, Ukrayna Komünist Partisi milletvekilleri oy kullanmadı.

Bildiride, son dönemde Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki durumun Rus askerleri nedeniyle giderek kötüleştiğine işaret edilirken, Budapeşte Memorandumu’nda öngörülen güvenlik garantisi dikkate alınarak garantör ülkeler, Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik gereken tedbirleri almaya çağrıldı.

‘İNGİLTERE VE ABD ASKERİ TEDBİR ALSIN’
Bildiride, Budapeşte Memorandumu çerçevesinde Ukrayna’nın güvenliğinin garantörü olan İngiltere ve ABD’ye, ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin korunmasıyla şiddetin durması için üstlendikleri sorumluluğu yerine getirmeleri ve gereken tüm diplomatik, siyasi, ekonomik ve askeri tedbirleri almaları çağrısında bulunuldu.

Parlamento, Rusya’dan ise hemen ülke topraklarından askerlerini çekmesi, Ukrayna devleti, toprak bütünlüğü ve egemenliğine yönelik saldırıları durdurması istedi.

ANLAŞMA TARAFLARINDAN BİRİ DE RUSYA
5 Aralık 1994’te imzalanan Budapeşte Memorandumu, Ukrayna’nın nükleer silahlarının yayılmasının önlenmesine ilişkin uluslararası anlaşmaya katılmasını öngörürken, ABD, İngiltere ve Rusya’yı bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliğinin garantörü yapıyor.

 

0bfd9080-a539-11e3-90d9-6588183d15d2-jpg20140311175434

 

YATSENYUK ABD’YE GİTTİ
Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, ülkesindeki durumu üst düzey yetkililerle görüşmek üzere iki günlük çalışma ziyareti için ABD’ye gitti.

OBAMA’YLA GÖRÜŞECEK
Başbakanlık basın bürosundan yapılan açıklamada, tarifeli uçakla ABD’ye hareket eden Yatsenyuk’un, yarın ABD Başkanı Barack Obama tarafından kabul edileceği, ABD Kongresi’nde görüşmelerde bulunacağı ayrıca IMF yöneticileriyle bir araya gelerek, ülkeye yapılacak mali yardım konularını ele alacağı bildirildi.Başbakan Arseniy Yatsenyuk’un, 13 Mart günü de Ukrayna konusunun ele alınacağı BM Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak konuşma yapacağı belirtildi.

UÇAK BİLETİNİ KENDİSİ ÖDEDİ
Yatsenyuk ve beraberindeki heyetin ABD’ye tarifeli uçakla gittiği, Yatsenyuk’un uçak bilet parasını kendi hesabından ödediği vurgulanan açıklamada, başbakan ve beraberindeki heyetin ABD’ye özel uçakla gitmeleri durumunda daha fazla harcama yapılacağı kaydedildi.

Ülkedeki siyasi değişimden sonra işbaşına gelen hükümet daha önce, tasarruf tedbirleri çerçevesinde, başbakanlık ve bakanlıklarda kullanılan bin 500 makam aracının satılacağını açıklamıştı.

 

Fabius_1_0

 

AB RUSYA’YA YAPTIRIM UYGULAYABİLİR
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, AB’nin, Kırım’a yönelik müdahalesinden dolayı Rusya’ya yeni yaptırımlarının bu hafta içinde ilan edilebileceği uyarısında bulundu. France Inter radyo kanalına konuşan Fabius, Kırım’da 16 Mart’taki referandumun yasal olmadığını belirtti ve Rusya’nın şu anda Kırım’daki “ilhak çalışmalarının kabul edilemez olduğunu” söyledi.

RUSYA’NIN ABD’YE VERECEĞİ YANIT BELİRLEYİCİ OLACAK
“Yasal olmayan ve ciddi sonuçlar doğurabilecek bir durumu kabul edemeyiz” diyen Fabius, Rus ve Ukraynalı bazı kişilerin mal ve para varlıklarının dondurulması ve seyahat yasağının, olası yaptırımların içine dahil edilebileceğine işaret etti. ABD’nin Rusya’ya temas grubu kurulması yolundaki önerisine atıfta bulunan Fabius, Rusya’nın bu öneriye vereceği yanıtın yaptırımların gündeme gelip gelmemesi konusunda etkili olacağına dikkati çekti. Fabius, “Eğer olumlu yanıt verirlerse, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Moskova’ya gidecek ve bu durumda yaptırım olmaz ama olumsuz yanıt gelirse, yaptırımlar bu hafta içinde gündeme gelebilir” ifadesini kullandı.

 

DEVRİK LİDER YANUKOVİÇ, BUGÜN BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 

Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol Şehri Bağımsızlık Bildirisi şöyle:

“16 Mart 2014 tarihindeki doğrudan halk oylamasının sonucunda Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehri de dahil olmak üzere Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararı alınırsa, Kırım bağımsız ve egemen bir cumhuriyet olarak ilan edilecektir.

Kırım Cumhuriyeti demokratik, laik ve çok milliyetli bir devlet olarak kendi topraklarında barışı, etnik ve dini dirlik ve düzenliği koruyacağını taahhüt ediyor.

Kırım Cumhuriyeti, bağımsız ve egemen devlet olarak, referandum sonuçlarına göre uygun devletlerarası sözleşmelere dayanarak Kırım Cumhuriyeti’nin Rusya Federasyonu’nun yeni federal birimi olarak Rusya Federasyonu’na dahil edilmesi talebiyle müracaat edecek.”

KOSOVA ÖRNEK GÖSTERİLDİ
Halkların kendi kaderini tayin etme hakkını öngören Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve diğer bazı uluslararası anlaşmaların dayanak gösterildiği bildiride, BM Uluslarası Mahkemesinin, Kosova’nın bağımsızlığını ilan etmesinin uluslararası hukuk kurallarını ihlal etmediği yönündeki kararı da hatırlatıldı.

Bildirinin Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunca ve Sivastopol Şehir Şurası’nca onaylandığı kaydedildi.

Kırım Parlamentosu’nun, Avrupa ve Amerika’nın Ukrayna’ya bağlı bir bölgede kendi başına alınan referandum kararının hukuksuz sayılacağı yönündeki iddialarını boşa çıkarmak için böyle bir karar aldığı belirtiliyor.Yarımadadaki Rus yanlısı yönetimin, 16 Mart’taki referanduma “Ukrayna’ya bağlı bir bölge olarak değil, bağımsız bir devlet olarak gittikleri” tezini ileri süreceği vurgulanıyor.

 

EPAFOTO_0325_28022014121539678_R_WAR_20140228000000_04103438

 

SİMFEREPOL HAVAALANI YENİDEN İŞGAL EDİLDİ
Öte yandan geçen hafta Rusya yanlısı kişiler tarafından işgal edilen ve 24 saat uçuşlara kapatılan Simferepol havaalanının kontrolü, sabah saatlerinde yeniden Rusya yanlısı gruplar tarafından ele geçirildi. Kulenin çalışmasına izin vermeyen silahlı grup, havaalanında giriş-çıkışları kontrol ediyor.

SADECE MOSKOVA SEFERLERİ DEVAM EDİYOR
İstanbul ve Kiev’e yapılması beklenen seferler iptal edildi. Havaalanında sadece Moskova seferleri devam ediyor.

EPAFOTO_0335_28022014122740023_R_WAR_20140228000000_04103456

 

KIRIM TATARLARI’YLA İLGİLİ ÖNEMLİ KARAR
Kırım parlamentosu, bugün kabul ettiği bağımsızlık bildirisinin ardından yeni anayasanın onaylanması sürecinde “Kırım Tatar halkının haklarının iade edilmesine dair garanti ve Kırım toplumuna entegrasyonu” başlıklı bir karar aldı. Karara göre, Kırım’da Rusça ve Ukraynacanın yanı sıra Tatarca’ya da resmi dil statüsü verilecek ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) ve organları tanınacak. Olağanüstü oturumda toplanan Kırım Özerk Cumhuriyeti parlamentosunda 81 milletvekili tarafından alınan kararda, Kırım parlamentosu seçimlerinin nisbi seçim sistemine göre yapılması ve yönetim organlarında Kırım Tatarlarının en az yüzde 20 oranında temsil edilebilmesinin sağlanacağı belirtildi.

DİNİ İNANÇLAR VE KÜLTÜREL MİRAS KORUNACAK
Ayrıca, kültür kurumları ve profesyonel sanat ekiplerin gelişmesine yardım etmek dahil olmak üzere milli ve kültürel alanda Kırım Tatar halkının hakları ve çıkarları korunacak, Kırım Tatar tarihi ve kültürel anıtlarının korunması ve onarımı sağlanacak. Karara göre, Kırım’da Tatar dilinde okul öncesi eğitim, zorunlu eğitim ve yüksek öğretim sistemlerinin geliştirilmesine yardım edilerek, Kırım Tatar halkının 18 Mayıs 1944 tarihinde sürgün edilmesinden sonra Kırım’da değiştirilen yerleşim birimleri adlarının mevcut adlarla birlikte kullanılmasının önü açılacak. Ayrıca Kırım Tatar dilinde basılı ve elektronik yayın organlarının gelişmesine yardım edilerek, Kırım’da dini inançların hukuki bakımdan eşit şekilde varlığını sürdürmesi sağlanacak.

‘KIRIM’IN UKRAYNA’YA DÖNEMSİ SÖZ KONUSU DEĞİL’
Kırım Parlamento Başkanı Vladimir Konstantinov, Kırım Tatarlarıyla ilgili aldıkları kararın tarihi olduğunu savunarak, “Kabul edilen bu karar gibi bir kararı, Kırım Tatar halkı için ne Sovyetler Birliği yönetimi ne de bağımsız Ukrayna yönetimi aldı” dedi. Yardımları için Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov’a da teşekkür eden Konstantinov, Tataristan’ın kendileri için kardeş cumhuriyet olduğunu ve Kırım’da barış ve istikrarın garantörü olacağını kaydetti. Konstantinov ayrıca Kırım’ın tekrar Ukrayna’ya dönmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

 

kirim-tatar-milli-meclisi039nden-obama039ya-mektup

 

KIRIM TATARLARI’NDAN REFERANDUMA TEPKİ
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov, Kırım parlamentosunun aldığı bağımsızlık kararını olumsuz karşıladıklarını ve bu kararın sorunları daha da zorlaştırabileceğini söyledi. Çubarov, Kırım’ın Ukrayna’ya bağlı kalmasını savunduklarını belirtti. Çubarov, “Kırım yarımadasının devlet statüsünün Kırım’da çizilmeyeceği anlaşıldı. Biz parlamentonun bağımsızlık kararının sorunları büyüteceğini düşünüyoruz ve bu kararı olumsuz değerlendiriyoruz” dedi.

TATARLAR İLE İLGİLİ KARARLAR OLUMLU ANCAK…
Çubarov, parlamentoda Kırım Tatarlarına yönelik alınan kararları ise iyi bir sinyal olarak gördüklerini belirtti. 16 Mart’ta yapılacağı açıklanan referanduma karşı olduklarını ve boykot edeceklerini kaydeden Çubarov, Kırım’daki diğer halkları da boykota çağırdı.

‘RUS ASKERLER KIŞLALARINA DÖNMELİ’
Sokaklarda dolaşan askerlerin Rus askeri olduğunu vurgulayan Çubarov, sabah parlamento başkanıyla görüştüğünü ifade etti ve “Sokaktaki askerler kışlalarına dönmediği sürece bize karşı provokasyon yapılma ihtimali de ortadan kalkmayacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here