Bugün aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii’nin de bulunduğu darbe karşıtı 683 kişi hakkında daha idam kararı verildi. 

Bundan önce ilk olarak bu 638 kişiyi, Minya Ceza Mahkemesi, “şiddete teşvik ve karakollara saldırı” gerekçesiyle yargılayarak tutuklamışlardı.

Aralarında İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii’nin de bulunduğu bu darbe karşıtı kişilere  verilen idam hükmüne ilişkin kararı, 21 Haziran’da sanıkların yüzüne okumayı planlıyor.

Yine Minya Ceza Mahkemesi’nin aldığı kararlar doğrultusunda, yine darbe karşıtı olma bahanesiyle tutukladığı 528 kişi hakkındaki dosya da karara bağlandı. Bu kişilerden 37’sinin idam kararı onaylanırken, diğer 491 kişinin idam kararı müebbed hapse çevrildi.

Suçsuz yere idam cezasıyla yargılanan sanıkların  ailelerinin duydukları derin üzüntüyü ise anlamak zor olmuyordu.

28 Avukatın sanıkları savunmak için girdiği girişimlerden men edilmeye çalışılıyor.

Sanıkların haklarını savunmalarına bile izin verilmiyor. Şöyleki,  idam cezasına çarptırılan sanıkları savunmak adına belirlenen 28 avukat, Minya Mahkemesi tarafından disiplin mahkemesine sevk edildi.  Böylelikle avukatlar duruşmalardan men edilmeye çalışılıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here