Geçtiğimiz günlerde Fransa’nın başkenti olan Paris’in ev sahipliği yaptığı, batılı liderlerin katıldığı bir toplantı gerçekleşti. Toplantı’nın ana gündem maddesi Boko Haram Birliğinin, Nijerya’da kaçırdığı iddia edilen 200 kız çocuğuydu.  Toplantıda Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan başta olmak üzere; Benin, Kamerun, Nijer ve Çad gibi Afrikalı liderler de bulunmaktaydı.

Liderler konu ile ilgili olarak, Boko Haram’ın adının tüm dünya çapında duyulmasına neden olan bir operasyon hakkında konuştular. Ayrıca bu gibi aşırı dinci örgütlerin Afrika güvenliği üzerinde tehdit unsuru olduklarını belirtirken, bu durumun da Nijerya topraklarına girmeleri için geçerli bir sebep olduğunu vurguladılar.

Bu zeminden yola çıkan batılı liderler, toplantıyı, Nijerya’yı işgal kararı alarak sonlandırdılar.

Ancak tarihin tekerrür ettiğinin şuurunda olan takipçilerimiz bilirler ki, Amerika da Irak’ı benzer bir sebepten işgal etmişti.

2003 yılında Amerika, Saddam’ın kendi ülkesine saldırdığını iddia ederek Irak topraklarına girmiş, binlerce masum insanı öldürmüş ve bununla kalmayıp bölgedeki tüm petrol kaynaklarını ele geçirmişti.

Yaşanan bu tüyler ürpertici hadiseden sonra İnanan İnsanlar ise bunun tamamen bir komplo teorisi olduğunu anlamış ve yaşananlar karşısında öfke ve nefretlerini gerek basın yayın yoluyla, gerek sanal medya üzerinden ifade etmeye çalışmışlardı.

Bu gün batılı ülkelerin Paris’te aldığı karar da Irak işgalinden farklı değildir. Nijerya’nın petrol rezervleri açısından oldukça zengin olduğunu biliyoruz. Ve buna dayanarak da, gerçekleşecek olan Nijerya işgalinin bir yardım hareketi değil, aksine bir yağmalama ve katliam hareketi olduğunu ifade ediyoruz.

Boko Haram’ın bu hareketini bir insanlık suçu olarak nitelendiren Liderler, 4 senedir Suriye’de yaşanan katliamı görmüyor olmalılar ki, Nijerya hakkında böyle hızlıca eylem kararı alırken, Suriye için yıllardır hiç bir fiili yardımda bulunmuyorlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here