Değerli  takipçilerimiz, 14 Mayıs tarihinde Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan kömür ocağında trafo patladığını ve nasıl oluyorsa bu patlamanın tam da işçilerin çıkış saatine denk geldiğini artık biliyoruz. Ve bu patlamada 787 maden işçisinin tam 245’i hayatını kaybetti. Ve bir çoğundan haber alınamıyor. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Öncelikle, Manisa’nın Soma ilçesinde yaşanan maden kazasında yaşamını yitiren vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, ailelerine sabır dileriz. Halen mahsur kalanların bir an önce kurtarılması temennisiyle, milletimizin başı sağolsun.

 Patlamada hayatını yitiren kardeşlerimize Allah’tan hayırlı güzel ecirler ve yakınlarına sabır ve dayanma gücü diliyoruz. Rabbimizden niyazımız, bu üzücü olay başta vefat eden işçilerin yakınları olmak üzere tüm Türkiye için bir hidayet ve Yaratan Rabbe yöneliş vesilesi olur; ölüm henüz bizlere gelmeden titreyip kendimize gelmemiz için bir şok etkisi meydana getirir.

Bu olayları olağan gören ve oldukça soğukkanlı açıklamalar yapan yetkililer de elbette yukarda yaptığımız açıklamanın muhatabıdır. Bu olay karşısında yetkililer, üzerinde düşen görevi yaparak hayatını kaybeden işçi yakınlarının hayat güvencelerini bir şekilde sağlamalıdırlar.

Bunun yanı sıra bir daha böyle olayların yaşanmaması için gayet iyi bildikleri fakat ihmal ettikleri önlemleri derhal almaları gerekmektedir.

Ve bilmelidirler ki medya unutsa bile bu olayı, halk unutmaz. Bilhassa ölen işçilerin yakınları asla unutmaz. Onlar unutsa çocukları unutmaz. Çocukları unutsa, belgeler, tarih ve inancı olan bir insan için İlahi Adalet asla unutmaz.

 Bizler de Türkiye halkı olarak yaşananları sindirmemeli, mümküm olduğunca fazla ilgili makamlara duyurmalı ve salt teslimiyet göstererek olayları sinesine çeken bir ümmet olmadığımızı kanıtlamalıyız.

Unutmayın, ezilerek yaşamayı göze almak islamiyet değildir. İslam bir sorgulama dinidir ve bu bireyin kendi yaşantısı için de geçerlidir.

Basın açıklamamızı okuyanlardan naçizane ricamız, Soma’daki Maden Patlaması’nı bir de bu perspektiften bakarak değerlendirmeleridir.

Allah’ın selamı, rahmeti ve hikmeti sizlerle olsun.

Amin..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here